Klub powstał z inicjatywy działaczy sportowych, wywodzących się z dawnego A.K.S (działał w latach 1945-1950) został założony w roku 1954 Ludowy Zespół Sportowy Żarki, który uruchomił sekcje piłki nożnej. Prezesem Koła wybrano Alojzego Grabowskiego. Kierownikiem drużyny piłkarskiej został Stanisław Mizerski, a gospodarzem wybrano Stanisława Grzybka. Drużynę zgłoszono do rozgrywek mistrzowskich w klasie „C” Spotkania rozgrywano na boisku sportowym przy ul. Częstochowskiej. Rok później drużyna awansowała do rozgrywek w klasie „B” podokręg Zawiercie . Było wiele dobrych wyników uzyskanych w spotkaniach z drużynami Zawiercia, Częstochowy, Katowic, które grały w wyższych klasach. Z braku funduszy drużyna rozwiązana została po zakończeniu rozgrywek mistrzowskich w 1959 roku, kiedy prezesem był Aleksander Bednarski, (1958-1959).

W grudniu 1965 roku reaktywowano L.K.S. Żarki. Drużynę piłkarską zgłoszono do rozgrywek mistrzowskich na wiosnę 1966 r. w klasie „C”

Wobec uzyskiwanych z przeciwnikami wysokich wyników w tej klasie, podokręg piłki nożnej w Zawierciu przesunął ją do rozgrywek mistrzowskich klasy „B” jesienią 1966 r. Od 1969 roku drużyna gra w klasie „A”

W 1975 roku uzyskaliśmy awans do klasy wojewódzkiej okręg częstochowski i od tego momentu występujemy jako „Zieleni” Żarki.

W 1979 roku spadamy do klasy „A”, by ponownie w 1981 awansować do klasy wojewódzkiej. Oprócz drużyny seniorów w rozgrywkach mistrzowskich bierze udział drużyna juniorów w tzw. „lidze juniorów”. Trenerem obu drużyn był Antoni Kusiak z Częstochowy.

W roku 1970 koło liczyło 58 członków. Skład zarządu był następujący:
Prezes – Marian Sędzielewski
V-ce Prezes – Henry Rakowski
V-ce Prezes – Mieczysław Napora
Sekretarz – Wojciech Bednarski
Skarbnik – Zenon Ochocki
Gospodarz – Stanisław Grzybek

Z inicjatywy zarządu koła oraz przy dużym poparciu finansowym przewodniczącego miejskiej rady narodowej Henryka Rakowskiego w 1972 roku na terenie miejskim za liceum rozpoczęto budowę stadionu sportowego.

W tym samym roku zrobiono płytę pod główne boisko, bieżnię wokół boiska, usypano teren pod boisku rezerwowe do piłki nożnej, piłki siatkowej, koszykowej i innych.

W 1976 roku rozpoczęto budowę pawilonu sportowego obok boiska.